ESPORTS.MK

Заврши групната фаза на националната лига во CSGO, финалето е в недела

Заврши групната фаза на националната лига во CSGO, финалето е в недела
јуни 21
19:53 2021

Изминатиот викенд, покрај големиот хајп што го имавме за нашата репрезентација на Европското првенство, гледачите можеа да бидат дел и да ги следат групните фази и игри од шестата сезона на Првата Македонска Еспорт Лига во CSGO во организација на Македонската Еспорт Федерација, а во реализација на тимот на ESPORTS.MK.

Фазата траеше два дена, а учество земаа шест тима кои се членки на МЕСФ и два тима кој своето место го обезедија преку квалификациите за лигата. Најдобрите два тима од секоја група стануаат полуфиналисти и ќе можат да играат во плејофот на лигата што е закажан за 27.6 (недела) со почеток од 14 часот, а со пренос на добро познатиот канал на МЕСФ: twitch.tv/mesf_tv. Првиот ден настапи групата А каде што играа тимовите на eSport Entity, Level Esports, Trazed Gaming и Arena Esports и во формат на Round Robin x1 ги одмерија силите во нивните шест меча. Најдобри од оваа група беше тимот на eSports Entity кои беа неприкосновени во своите игри и успеаа да прокнижат три победи од три одиграни меча, а со тоа да заслужат девет поени и првото полуфинално место. Втори на табелата со шест освоени бода и со само еден изгубен меч беше тимот на Trazed Gaming, Arena Esports табеларно заврши на третото место со три бода и еден победен меч, а ниту една победа не успеа да постигне тимот на Level Esports.

Наредниот лигашки ден беше резервиран за четирите тима од групата Б односно Good Game, Bully Esports, Blade Esports и CyberStruga кои на ист принцип одиграа како и оние тимови од групата А. Како најдобар од нив се покажа квалификуваниот тим на Good Game кој заслужено се искачи до првото место на табелата со освоени девет поени и беа без пораз. Веднаш зад нив беше тетовскиот Bully Esports со освоени шест поени и еден изгубен меч. Трети беа Blade Esports со три табеларни поени и само една победа, а последни во оваа група завршија дечките од CyberStruga кои немаа ниту една победа.

Финалето е предвидено за четирите најдобри тима од овие групи и ќе се сретнат по принцип 1-4 и 2-3 в недела каде во бо3 натпревари во полуфиналето и финалето ќе се обидат да се крунисаат како наша репрезентација.

На пласираните тимови им посакуваме многу среќа во претстојните игри.

© ESPORTS.MK. Сите права се задржани.

Содржината на оваа објава не смее да се копира, печати, менува или објавува без претходно одобрение од редакцијата на ESPORTS.MK.

Поврзани објави

Следете не

НАЈПОПУЛАРНИ ОБЈАВИ

ПРИЈАТЕЛИ НА ESPORTS.MK