ESPORTS.MK

Загубата на G2 Esports против Schalke 04 беше најгледаната игра од 2020 LEC Spring Split, недела 4

Загубата на G2 Esports против Schalke 04 беше најгледаната игра од 2020 LEC Spring Split, недела 4
февруари 17
18:37 2020

Серијата на G2 Esports против Schalke 04 се чинеше отворен случај за повеќето навивачи на LEC, но сите погрешија со своите мислења во неделата. Овој натпревар на David против Goliath беше најгледаната игра на League of Legends од четвртата недела на 2020 LEC Spring Split, според Esport Charts.

Schalke беше под очите на јавноста, откако нивниот поранешен стартен AD carry Konstantinos-Napoleon “FORG1VEN” Tzortziou се повлече од тимот. Тој рече дека неговата одлука произлегува од неподготвеноста на Schalke да направи промени во списокот и дека не сака да започне за тим што не сака да победи и да биде конкурентен.

G2 Esports, од друга страна беше едeн од најжешките тимови во League of Legends во текот на изминатите две години. Многу луѓе не знаат што да очекуваат кога ќе стапат на сцена, но не многу навивачи очекуваа загуба од одбрамбените европски шампиони.

Натпреварот на G2 против Schalke освои 380.000 гледачи, што го става како трет највисок гледан натпревар на 2020 LEC Spring Split досега, според графата на Esports Charts Се наоѓа веднаш зад натпреварот на G2 со Origen од втората недела, на кој имаше врвна публика од 409.000.

Со оваа победа, Schalke сега е друг тим што треба да го гледаат навивачите LEC, кои можеби се прашуваат дали можат да ги продолжат своите победнички начини со нивниот нов AD carry. Тие следната недела ќе се соочат со Team Vitality и Excel Esports, и ќе играат секој ден по еден натпревар во исто време.

© ESPORTS.MK. Сите права се задржани.

Содржината на оваа објава не смее да се копира, печати, менува или објавува без претходно одобрение од редакцијата на ESPORTS.MK.

Поврзани објави

Следете не

НАЈПОПУЛАРНИ ОБЈАВИ