ESPORTS.MK

Upset блескаше во победата на Fnatic против SK Gaming во првата рунда од LEC playoffs во пролетниот сплит 2021

Upset блескаше во победата на Fnatic против SK Gaming во првата рунда од LEC playoffs во пролетниот сплит 2021
март 28
00:25 2021

Fnatic go направи првиот чекор на нивниот долг пат до LEC титула.

Плеј-офот во Пролетниот Сплит на LEC во 2021 година започна денес со натпревар од понискиот дел на табелата, односно помеѓу послабо рангираните екипи SK Gaming и Fnatic. Fnatic ја освои серијата со 3-1, преминувајќи во втората рунда на Плеј-офот. Денешниот натпревар го означи и првиот сет на игри што се играат во студиото на LEC од минатиот март.

Денешната победа го поставува Fnatic да игра уште една серија најдобри од пет на 2 април против уште еден слабо позициониран тим во плејофот на LEC. MAD Lions, Rogue и Schalke 04 можат да бидат можни противници на Fnatic следниот викенд.

Најголемиот придонесител за Fnatic за време на денешната серија беше ADC на Fnatic, Upset. Неговиот одличен резултат изнесуваше 29/6/22 во текот на четири натпревари преведен на KDA од 8.5. Само во последниот натпревар од серијата, Upset собра 13 убиства на патот до победата во серија.

Победата денес беше само почетниот чекор кон она што сигурно ќе биде исцрпувачки пат низ плејофот за Fnatic. Бидејќи тимот заврши на петтото место во Пролетниот Сплит, тие ќе мора да играат низ целата долна табела за да имаат шанса до титулата LEC Spring Split Champions. Fnatic ќе мора да освои уште четири од најдобри од пет, ако сака да ја обезбеди титулата шампион во Пролетниот Сплит.

Што се однесува до SK, нивниот пат во Плеј-офот на Пролетниот Сплит на LEC завршува тука. Иако тимот се покажа како кандидат во различни точки во текот на целиот Пролетен сплит, SK на крајот загуби осум од своите последни девет натпревари, вклучувајќи ги и оние против Fnatic денес, за да го затворат сплитот. SK никогаш не го минале првото коло од плејофот на LEC од основањето на лигата во 2019 година.

© ESPORTS.MK. Сите права се задржани.

Содржината на оваа објава не смее да се копира, печати, менува или објавува без претходно одобрение од редакцијата на ESPORTS.MK.

Поврзани објави

Следете не

НАЈПОПУЛАРНИ ОБЈАВИ