ESPORTS.MK

Тимот на Good Game стана наша репрезентација во CSGO

Тимот на Good Game стана наша репрезентација во CSGO
јули 05
10:33 2021

Со крајот од овогодишната Прва Македонска Еспорт Лига во CS:GO го добиваме и нашиот шампион во CS:GO што ќе игра на Светското Еспорт Првенство во Ејлат, Израел. Тимот на Good Game оваа година успеа да ја освои титулата победувајќи го охридскиот тим на ЕNTiTY со 2:1 во мечеви во финалето меѓу овие два тима.

Инаку во полуфиналните игри на лигата, како прв пар се сретнаа тимовите на ЕNTiTY и Bully и одиграа со резултат од 2:0 за ЕNTiTY. ЕNTiTY подобро се снајде на двете мапи односно Nuke и Inferno каде што забележа победа од 16:4 и 16:6 следствено и навистина покажаа дека сакаат да се финалистиво рундите против тимот на Bully.

Вториот полуфинален меч беше резервиран за тимовите на Trazed Gaming и Good Game. Првата мапа која ја играа беше Dust2 и ја играа малку подолго од вообичаено бидејќи двата тима стигнаа до првите overtime рунди и мечот заврши со резултат од 22:20 за Good Game. На втората мапа Mirage играта течеше по динамично за Good Game каде извојуваа брза победа од 16:5, а вреди да се спомне дека оваа победа ја обезбедија со последно нож убиство од страна на играчот dan1.

Заклучно со ова ние имаме репрезентација во CS:GO што повеќе од достојно ќе не преставува на СЕП 2021, но и на останатите регионални и интернационални натпреварувања закажани за оваа година.

Покрај CS:GO, имаме репрезентација и во Dota2 односно тимот на Blade кои пак ја освоија лигата во оваа игра и секако нашиот еспорт атлет Давид Гаревски успеа да стане претставник во PES21 и ќе го носи црвено-жолтиот дрес на СЕП21 во Ејлат, Израел. а кој беше победник во лигата за PES21 и повторно ја заслужи оваа титула. Останува уште да се оддржи лигата во Tekken7 каде ќе се издвои репрезентативецот за оваа игра и со тоа нашиот состав ќе биде комплетен за оваа сезона.

© ESPORTS.MK. Сите права се задржани.

Содржината на оваа објава не смее да се копира, печати, менува или објавува без претходно одобрение од редакцијата на ESPORTS.MK.

Поврзани објави

Следете не

НАЈПОПУЛАРНИ ОБЈАВИ

ПРИЈАТЕЛИ НА ESPORTS.MK