ESPORTS.MK

Се што треба да знаете за 2021 Mid-Season Invitational

Се што треба да знаете за 2021 Mid-Season Invitational
април 08
01:56 2021

Оваа година MSI еволуира во поинтересен формат.

MSI се врати по пауза од една година. Но, овој пат има повеќе од само добиена слава за победа на MSI  за најдобрите тимови во League of legends.

На 30 март, Riot Games воведе нов формат за овогодинешниот настан, давајќи им поголем поттик на тимовите за настап на меѓународната сцена. Во минатото, доста тимови не го сфатија настапот на MSI многу сериозно и не потрошија многу време на спремање за него.

Оваа година во Reykjavík, Исланд, нема оправдување. Новиот формат и структурата на наградите на Riot ќе бидат одговорни за тоа.

ФОРМАТ

Riot оваа година ја отстранува фазата на плеј-ин  и ги подели сите 12 региони на четири нивоа врз основа на резултатите од последните две години на меѓународните турнири.

1: Кина (LPL), Европа (LEC), Кореја (LCK)

2: Северна Америка (LCS), Виетнам (VCS), Југоисточна Азија(PCS)

3: Турција (TCL), CIS (LCL), LATAM (LLA)

4: Јапонија (LJL), Бразил (CBLOL), Океанија (LCO)

Резултатот е три групи, кои глобалниот директор за операции на Riot, Tom Martell ги нацрта „со користење на софтвер за„ случајно “да ги распредели тимовите. Кој тим ќе се класифицира од секој регион ќе се базира на резултатите од плејофот во регуларната сезона.

Настанот ќе биде поделен во три одделни фази оваа година. Во групната фаза, најдобрите две екипи од секоја група ќе продолжат со BO1 double round-robin. Во фазата „rumble“, најдобрите четири екипи ќе напредуваат по уште една double round-robin со BO1. И, конечно, во нокаут-фазата, победникот ќе биде решен по полуфиналето во единечна елиминација, BO5 серии и големото финале.

РАСПОРЕД

Откако ќе се утврдат финалните тимови во април, тие ќе се сретнат во Reykjavík, Исланд, за првиот ден на настанот на 6 мај. MSI ќе трае во текот на двонеделен период, завршувајќи со финалето на 22 мај.

НАГРАДА

Оваа година, победничката лига ќе добие дополнително место што значи дека ќе има дополнител тим на Светското првенство оваа година.

По завршувањето на настанот во мај, последното „глобално рангирање на моќност“ за сезоната 2021 ќе се пресмета врз основа на голем број варијабли. Лигата со највисок ранг тогаш ќе добие дополнителен слот (освен ако тој регион не освоил и MSI). Во тоа сценарио, слотот потоа ќе премине во втората лига со највисок ранг во ранг-листата за моќ.

РегионСезона 9 MSI Сезона 9 Worlds Сезона 10 WorldsВкупни поени
LCS 2002
LEC 4121228
LPL 1
20
2849
LCK 184049

Моменталната состојба, според системот за бодови Riot воведен во 2017 година, LPL и LCK се изедначени на првото место со 49 бода поединечно. Оваа година MSI ќе додели осум поени на победниците, четири за вицешампионот и по два на полуфиналистите.

Ова значи, ако LPL се квалификува во полуфиналето, на регионот ќе му биде загарантиран дополнителен слот на Светското првенство. Ако или LCK или LPL го освојат турнирот, сепак, LCK ќе добие уште еден слот. LCS или LEC ќе мора да го освојат MSI за да обезбедат четврто место на Worlds.

© ESPORTS.MK. Сите права се задржани.

Содржината на оваа објава не смее да се копира, печати, менува или објавува без претходно одобрение од редакцијата на ESPORTS.MK.

Поврзани објави

Следете не

НАЈПОПУЛАРНИ ОБЈАВИ

ПРИЈАТЕЛИ НА ESPORTS.MK