ESPORTS.MK

Незаборавни моменти од League of Legends за 2019 competitive season

Незаборавни моменти од League of Legends за 2019 competitive season
декември 25
18:30 2019

Деветтата натпреварувачка сезона на League of Legends неодамна заврши по 10 долги месеци. Низ многу регионални лиги и неколку меѓународни настани, имаше нешто за секој фан да ужива. Добрите и лошите времиња сега се зад нас и ние сме подготвени за новата сезона.

Но, тоа незначи дека не уживавме во оваа сезона, имаше драма, смеа, слави, солзи и т.н.

Еве некои од најдобрите моменти што ќе се паметат кога ќе погледнеме назад во сезона 2019 на League of Legends.

Тимот Liquid победи на 2019 LCS Summer Finals

Тимот Liquid го крена трофејот LCS по четврт пат во низа ова лето. Во финалето Liquid се најде против Cloud9. Беше за паметење, двата тима останаа силни и дотуркаа до пет натпревари. Но, доминантната изведба на Nicolaj Jensen и Yiliang “Doublelift” Peng во последниот натпревар му дозволи на Liquid да го одбрани својот престол.

Clutch Gaming стигнаа до Worlds

Clutch Gaming беа вистинските претпазници на LCS во 2019 година. Тимот се чинеше безнадежен во текот на пролетната сезона и заврши на деветтото место. Но, многу се сменија кога Dignitas го стекна тимот за време на Summer Split. Clutch Gaming успеа да стигне на Worlds 2019 преку регионалното финале на LCS и ги изненади сите, иако нивната завршница беше во групната фаза.

G2 победи на MSI

G2 Esports, еден од најдобрите тимови во League of Legends за 2019 година ја освои првата најголема меѓународна титула во Европа од 2011 година на MSI во мај. G2 го совлада Liquid во едно од најбрзите финалиња на најдобрите од петте години во историјата на League of Legends.

Ова беше само едно од многуте достигнувања на G2 во 2019 година. Исто така ги осои и LEC Spring и Summer Splits и се најде на второто место на Worlds 2019 година.

The Worlds финално отворање на церемонијата

Церемонијата на отворање на последниот ден на Светското првенство се очекува секоја година и станува возбудлив за Riot да го претстави запаметен. Оваа година не се разочаравме. Од одбројувањето, настапите во живо и холографското производство па се до доаѓањето на Summoner’s Cup од Louis Vuitton паковка, церемонијата на отворањето беше десет минути чиста возбуда.

Стримот на Rick Fox за добротворни цели

За време на настанот 2019 All-Star, Rick Fox направи 24 часовен стрим за да собере пари за фондот за помош на Бахамите. Му се придружија неколку ликови од League of Legends сцената, Lee “Faker” Sang-hyeok и Tyler “Tyler1” Steinkamp. Стримот служеше како одличен пример за тоа како заедницата на League of Legends може да се соедини кога се работи за помагање на другите.

Коментарите на Lwx за G2 Esports во интервјуто на Worlds 2019

Во интервју по освојувањето на Worlds 2019, bot laner Lin “Lwx: Wei Xiang на тимот FunPlus Phoenix немаше многу убави работи да каже за перформансите на другиот финалист. Lwx смета дека неговиот тим го освоил Worlds, бидеќи G2 потфрлил во финалниот сет, не затоа што FPX играл неверојатно добро. Во комбинација со несреќен израз, публиката имаше гласна реакција на одговорот на Lwx.

FPX победи на Worlds

Финале си е финале, па дури и кога игрите не излегуваат неверојатни, тоа е најважниот и очекуваниот сет на игри во текот на годината. Оваа година Кина и Европа се сретнаа на сцената во Париз. Но, како што станува традиција во League of Legends, G2 не успеа да ја преземе круната на домашен терен. FPX го победи G2 и ја врати чашата назад кон Кина.

Десетгодишнина од Legaue of Legends

Оваа година беше посебна за League of Legends, откако играта го прослави својот десетти роденден. Навивачите од целиот свет се придружија на Riot на емотивното возење во последните десет години. Гледајќи колку далеку напредуваше играта и нејзината конкурентна сцена во тоа време, остави многу фанови да се чуствуваат носталгично и среќно што го прави прославувањето за паметење.

Riot ги возбуди своите фанови и за идната година. Инвеститорот најави голем број на престојни игри, вклучувајќи игра со дигитални карти, FPS, борбена игра и мобилна верзија од League of Legends.

 

 

© ESPORTS.MK. Сите права се задржани.

Содржината на оваа објава не смее да се копира, печати, менува или објавува без претходно одобрение од редакцијата на ESPORTS.MK.

Поврзани објави

Следете не

НАЈПОПУЛАРНИ ОБЈАВИ

ПРИЈАТЕЛИ НА ESPORTS.MK