ESPORTS.MK

Науката покажува дека професионалните еспорт играчи се вистински спортисти

Науката покажува дека професионалните еспорт играчи се вистински спортисти
јули 21
23:16 2021

Научниците од германскиот спортски универзитет спроведоа студија на еспортисти и тие беа изненадени од резултатите. Откриле дека тие се изложени на физички напор, на кој што се изложени и стандардните спортисти. 

Професорот Ingo Froböse започна да ги проучува еспортистите пред пет години. Ова го направи Froböse нешто како пионер, експерт за превенција и рехабилитација на Германскиот спортски универзитет во Келн кој стана првиот научник што спроведе студија за еспортисти. Никој претходно не разгледуваше какви се барањата за професионален еспортист, каков вид обука треба да помине за да се натпреварува или на какви видови на стрес и напор е изложен за време на еден турнир. Froböse беше прилично изненаден од резултатите.

Особено нè импресионираа барањата на моторните вештини и нивните можности, рече Froböse. Eспортистите  постигнуваат до 400 движења на тастатурата и глувчето во минута, четири пати повеќе од просечната личност. Целата работа е асиметрична, бидејќи и двете раце се движат истовремено и разни делови на мозокот се користат во исто време , додаде тој.

Ова е ниво на оптоварување што научникот никогаш не го забележал во кој било друг спорт, дури ни кај спортистите кои се натпреваруваат во пинг понг, каде е потребно високо ниво на координација на рацете и очите.

Пулсот на маратонец

Кога Еспортистите учествуваат во натпревар, личи како играчите само случајно да удираат во своите тастатури и да ги движат маусите, но Froböse го отфрла овој поим. Тој забележува дека стратешките игри како што се Counter Strike или League of Legends се исклучително сложени, бидејќи покрај потребните моторни вештини, игрите бараат висок степен на тактичко разбирање за еден еспортист да го победи противникот.

За да дознаат повеќе, научниците од германскиот спортски универзитет спроведоа тестови насочени кон утврдување на барањата поставени во умовите на спортистите, тестирајќи го стресот хормонот кортизол.

Износот на произведен кортизол е приближно исто како и возачот на тркачки автомобил, рече Froböse. Ова е комбинирано со висок пулс, понекогаш од 160 до 180 отчукувања во минута, што е еквивалентно на она што се случува за време на многу брзо трчање, скоро маратон. Да не е да се спомене и потребните моторни вештини. Значи, според мое мислење, Еспортот е подеднаква тешка и побарувачка дисциплина како и останатите спортови, ако не и повеќе, рече тој.

Добри обука и исхрана се задолжителни

Сепак, се чини дека многу од спортистите не ги разбираат барањата што им се поставуваат, затоа што не успеале соодветно да го прилагодат внесот на исхраната и методите за обука. Години на студии покажаа дека повеќето од спортистите не се подготвуваат за натпревар на професионален начин.

Во однос на нивната подготвеност, многу од нашите тестирани субјекти се едноставно просечни граѓани, а просечните граѓани ме загрижуваат. Тие едноставно не се во форма, рече Froböse. На пример, тие не успеваат да направат вежби што ќе го зајакнат нивниот систем на мобилност на рамото и вратот. Ако го сторат ова, тоа ќе ги подобри нивните фино-моторни вештини во областа на раката, нешто што е исклучително важно за одговарање на предизвиците од конкуренција.

Rene Pinkera е меѓу спортистите кои не успеваат да го направат ова. Со својот тим, SK Gaming, 22-годишниот Pinkera го освои светскиот шампионат во World of Warcraft на турнирот BlizzCon 2015 во Anaheim. Неговите методи за обука, како и оние на неговите тројца соиграчи, се состојат целосно од играње на компјутер.

Ние правиме кратко загревање, правиме неколку истегнувања со рацете и дланките. После тоа, играме, бидејќи за тоа станува збор, рече Pinkera.  Ние го правиме тоа најмалку шест часа на ден, понекогаш и 12 часа.

Овој вид на работа го загрижува Ingo Froböse, бидејќи Pinkera не е исклучок. Колку што може да каже, режимите за обука на мнозинството професионалци од Еспортот се состојат од минување часови пред компјутер секој ден. Тој верува дека тие исто така треба да прават редовни физички тренинзи, како и вежби за релаксирање на телото.

Средината на 20-тите години е крај на патот

Она што не се случува е  анулирање на стресот, со други зборови, додавање на паузи по напорни периоди, така што спортистот може да се опорави и да го надмине заморот за време на натпреварувањето, рече Froböse. Друг фактор е добивање на правилна исхрана. Диетата на Еспортисти треба да биде слична на онаа на останатите спортисти, вклучувајќи додадени хранливи материи како женшен, што ја зголемува циркулацијата во мозокот.
За време на многу турнири на кои се натпреваруваше Rene Pinkera, тој исто така забележа дека многу еспортисти  не обрнуваат доволно внимание на тоа што јадат.
Секогаш гледате противници со енергетски пијалоци и други пијалоци преполнети со шеќер, луѓе кои не гледаат што јадат, рече Pinkera. Ние се обидуваме да избегнеме процесиран шеќер, претходно јадеме банана, или можеби мусли-бар. И не можете да погрешите пиејќи вода.
Froböse е убеден дека режимот на професионална обука и подобрата исхрана можат да решат еден проблем со кој се соочуваат многу професионалци во Еспортот. Во просек, кариерата на спортист во Еспортот е многу кратка, обично завршува во неговата или во средината во 20-тите години, кога рефлексите почнуваат да се намалуваат и помладите натпреварувачи се во предност. Професорот на германскиот спортски универзитет верува дека преку обука и подобра исхрана, спортисти како Rene Pinkera би можеле да ја продолжат својата кариера за четири до пет години. Сепак, Pinkera веќе се подготвува за живот по гејминг – со студии по компјутерски науки на универзитетот.

 

 

© ESPORTS.MK. Сите права се задржани.

Содржината на оваа објава не смее да се копира, печати, менува или објавува без претходно одобрение од редакцијата на ESPORTS.MK.

Поврзани објави

Следете не

НАЈПОПУЛАРНИ ОБЈАВИ