ESPORTS.MK

Најдобрите игри од сезона 2019 LCS на League of Legends

Најдобрите игри од сезона 2019 LCS на League of Legends
декември 26
17:47 2019

Часовникот отчукува и брзо се приближува следната сезона во League of Legends. Списоците се поставени и навивачите веќе се возбудени за тоа што ќе дојде. Но, сезоната 2019 беше исто така полна со забава и имаше многу случки што ќе ги паметиме следните години.

Од основните трки и масовните борби во тимови до one-vs-one надигрувања, последната сезона на LCS беше полна со забавни претстави што ги натера навивачите да застанат до своите столчиња. Секако имаше и здодевни натпревари. Но, ние сме тука да ги истакнеме најдобрите моменти, истакнувајќи ги претставите за кои навивачите на Северноамериканската лига не можеа да престанат да зборуваат.

Додека се упатуваме во новата година, да ги разгледаме некои од најдобрите одигрувања на играчите од LCS во 2019 година.

7) C9 vs. Liquid, 2019 LCS Summer Split, петта недела

Кога поранешниот top laner на Cloud9, Colin “Kumo” Zhao играше на сцената на Summer Split за прв пат оваа сезона, неговиот тим се соочи со најдобриот Северноамерикански тим Liquid. Но, Kumo не се бореше против Jung “Impact” Eon-yeong на top lane, туку тој направи неколку претстави со својот Jayce и ја сврте агресијата на Impact против него.

6) Echo Fox vs. CLG, 2019 LCS Spring Split, деветта недела

Echo Fox не беше еден од најдобрите тимови во лигата, но еден од ретките pentakills кои навивачите имаа можност да ги видат. На натпреварот против CLG, Apollo Price се погрижи неговиот тим да победи на доминантен начин. Од туркање на инхибиторот до влегувањето во база на CLG, Apollo со својот шампион Jinx го чистеше секој што ќе му застанеше на патот.

5) TSM vs. C9, 2019 LCS Summer Split, четврта недела

Сезоната на LCS без ѕвездата Soren “Bjergsen” Bjerg на тимот TSM со правење големи претстави е скоро незамислива. За време на натпреварот против C9, TSM додека пробуваа да го земат Baron, C9 се појави во реката за да ги запре. Се чинеше дека C9 ќе ја добие борбата, но Bjergsen ги сврти работите со неговиот шампион Sylas и бргу ги реши противниците со што и доби triple kill.

4) Golden Guardians vs. TSM, 2019 LCS Summer Split, четврта недела

За време на натпреварот против Golden Guardians, top lane Sergen “Broken Blade” Celik на тимот TSM ја искористи шансата да ги истурка Nexus turrets со шампионот Jayce додека останатите беа на горната страна на мапата. Но, притисокот не заврши како што се замисли. Поранешниот mid laner на Golden Guardians Henrik “Froggen” Hansen го бркаше со својот шампион Anivia за надигрување под turret.

3) TSM vs. Clutch, 2019 LCS Summer Split, четвртфинале

Поранешниот bot laner на тимот TSM, Jesper “Zven” Svenningsen имаше еден од останатите pentakills во сезоната. За време на третиот натпревар од оваа најдобра од пет серии, Clutch Gaming се обиде да го преземе Baron, но тимот беше уништен од страна на Zven. Zven беше добро позициониран во текот на целата борба и заврши со тоа што ги уништуваше еден по еден играчите на Clutch Gaming со шампионот Xayah, поставувајќи го TSM за единствена победа во серија.

2) Liquid vs. C9, 2019 LCS Summer Split, finals

Кога Liquid и C9 се судрија во последниот сет на 2019 LCS, Liquid на крајот победи со 3-2. И моментот во кој се истакнуваа му припадна на Liquid’s bot laner Yiliang “Doublelift” Peng. Во борба за време на вториот натпревар, се чинеше дека Liquid не може да заземе став против C9. Но, Doublelift ја искористи шансата во близина на Blue buff, уништувајќи го C9 со шампионот Varus и заработи quadrakill.

1) Echo Fox vs. TSM, 2019 LCS Summer Split, осма недела

Кој не сака да се случуваат backdoors додека другата страна брза да ја уништи базата? И затоа највисокото место на оваа листа припаѓа на натпревар што TSM го доби со backdoor. Echo Fox заборави на Andy “Smoothie” Ta’s со својот шампион Tahm Kench, па ја искористи можноста да го искористи својата улти магија заедно со Matthew “akaadian” Higginbotham на Echo Fox отворениот Nexus со што ја го изненади противникот и победата беше нивна.

© ESPORTS.MK. Сите права се задржани.

Содржината на оваа објава не смее да се копира, печати, менува или објавува без претходно одобрение од редакцијата на ESPORTS.MK.

Поврзани објави

Следете не

НАЈПОПУЛАРНИ ОБЈАВИ

ПРИЈАТЕЛИ НА ESPORTS.MK