ESPORTS.MK

Најавен Fortuna LoL Junior Kup 2021

Најавен Fortuna LoL Junior Kup 2021
мај 13
13:49 2021

Водечкиот организатор на регионалните натпреварувања во еспорт Fortuna Esports објави уште еден јуниорски куп на кој сите аматерски играчи на LoL ќе имаат можност да се покажат и да освојат вредни парични награди.

Овој пат, јуниорскиот куп нема да има ограничување во однос на годината на играчите, но ќе важи само правилото дека играчите од официјалните регионални лиги (вклучувајќи ја и Балканската еспорт лига) не можат да аплицираат за тоа.

Екипите ќе се борат преку четири квалификациски турнири кои се на програмата во текот на последните два викенда во мај, а победниците од квалификациите ќе се сретнат на 5 јуни во последниот настан. Полуфиналните и финалните квалификации ќе се емитуваат на Sport Club esports и на платформата Fortuna Esports Trovo.

Квалификациските натпревари ќе се играат на еден добиен натпревар, освен на последните дуели што ќе се играат во системот Bo3.

Наградниот фонд на турнирот е 1.000 евра, победникот ќе земе 500 евра, второпласираната екипа 300, додека преостанатите двајца учесници во последниот дел од натпреварувањето ќе земат по 100 евра.

© ESPORTS.MK. Сите права се задржани.

Содржината на оваа објава не смее да се копира, печати, менува или објавува без претходно одобрение од редакцијата на ESPORTS.MK.

Поврзани објави

Следете не

НАЈПОПУЛАРНИ ОБЈАВИ