ESPORTS.MK

Македонската Еспорт репрезентација доминираше на европското првенство

Македонската Еспорт репрезентација доминираше на европското првенство
август 27
21:02 2021

Македонската Еспорт Федерација имаше чест изминатите неколку дена да биде дел од големиот европски шампионат, European Nations Cup 2021 каде што се играа двe дисциплини Counter Strike: Global Offensive и Pro Evolution Soccer 2021.

Во периодот јуни-јули 2021 година, се одржа Прва Македонска Еспорт Лига, а победниците не претставуваа на шампионатот каде учество земаа дванаесет федерации. За прв пат во историјата на Македонската Еспорт Федерација и македонската CS:GO сцена, го освоивме златото во големото финале против силниот противник од Романија. Тие го завршија првенство без ниту еден загубен меч, а финалето го добија со резултат од 2:0.

Давид Гаревски, нашиот најдобар ефудбалер покажа солидна игра и успеа да стигне до полуфиналето на PES21 натпреварите. Полуфиналето беше против Србија, кои оваа година се најдобри во Европа и во многу тесни натпревари изгубивме со 2:0. Последниот противник на Давид на ова првенство беше Португалија во мечот за трето место. Нивниот дуел заврши со резултат од 2:1, пласирајќи го Давид на четвртото место.

Македонската Еспорт Федерација е формирана 2009-та година и е членка на Меѓународната Еспорт Федерација и на Европската Еспорт Федерација. Досега наши учесници биле дел од 15 меѓународни првенства, а ова е првото на кое освојуваме медал.

© ESPORTS.MK. Сите права се задржани.

Содржината на оваа објава не смее да се копира, печати, менува или објавува без претходно одобрение од редакцијата на ESPORTS.MK.

Поврзани објави

Следете не

НАЈПОПУЛАРНИ ОБЈАВИ

ПРИЈАТЕЛИ НА ESPORTS.MK