ESPORTS.MK

MAD Lions го освоија својот прв LEC шампионат со неверојатен reverse sweep против Rogue

MAD Lions го освоија својот прв LEC шампионат со неверојатен reverse sweep против Rogue
април 16
14:04 2021

Потребни беа пет од највозбудливите игри што ги видовме оваа сезона на LEC, но MAD Lions стојат високо над Rogue и остатокот од натпреварувачите како шампиони во Пролетниот Сплит во 2021 година.

И двата тима го заслужија патот кон врвот на сцената во Европската League of Legends, со серија победи против поранешните кралеви во Европа, G2 Esports. Овие два тима го илустрираа почетокот на новата ера во регионот, со падот на стариот чувар, тоа им даде простор на појава на нови лидери во LEC.

Првиот и вториот гејм беа груби за младиот тим на MAD Lions, кога тие паднаа со 0-2. Двете екипи се бореа напред и назад со некои од најдобрите макро-игри и тимска борба што ги видовме оваа сезона, но Rogue го контролираше темпото на првите натпревари и се искачи на рано водство.

Секој играч на Rogue играше огромна улога во раната доминација на тимот, без разлика дали тоа беше Trymbi кој најде одлични иницијации со Rell, Inspired најде пикови на мапата бидејќи ги казнуваше престапите на противничките играчи, Larssen го контролира бојното поле со Orianna и Viktor, или доминацијата на Odoamne и Hans Sama во тимските борби.

И покрај се, MAD Lions никогаш не заостануваа во својот агресивен стил на игра. Наместо тоа, тие се прилагодија со своите тимски композиции со пробивање на Wukong на тој лејнот, што е одличен избор спроти контролираниот стил на игра на Rogue. На два натпревари, Armut имаше 11 убиства и пет асистенции, помагајќи му на MAD да дојде до петтиот одлучувачки натпревар во серија.

Последниот натпревар беше најблизок од сите, но на крајот, MAD Lions го надиграа Rogue со некои од најмалите маргини во нивните повеќекратни тимски борби. Двете екипи беа неверојатно добро изедначени, и тоа се покажуваше со крајот на секоја пресметка.

Поминаа шест години откако тим кој не беше именуван Fnatic или G2 го освои трофејот во LEC. Но, по една од најдобрите сезони што ќе се паметат, ново име и лого ќе бидат поставени на ѕидот на шампионите во студиото на LEC во Берлин.

© ESPORTS.MK. Сите права се задржани.

Содржината на оваа објава не смее да се копира, печати, менува или објавува без претходно одобрение од редакцијата на ESPORTS.MK.

Поврзани објави

Следете не

НАЈПОПУЛАРНИ ОБЈАВИ