ESPORTS.MK

LCS скоро ја дуплира својата публика овој викенд на Тwitch

LCS скоро ја дуплира својата публика овој викенд на Тwitch
јануари 29
12:57 2020

Ривалството на гледаност меѓу двете најголеми професионални лиги за Северна Америка и Европската лига на League of Legends продолжи и во првата недела од 2020 Spring Split. Сепак LCS излезе на врвот на Twitch по неколкудневна конкуренција.

Во текот на последните три дена, LCS и LEC  ја разгледуваа публиката на Twitch. Северноамериканската серија, која е типично попопуларна, имаше врвна гледаност од 214.164, додека европските серии имаа врвна гледаност од 126.681, според веб-страницата за статистика SullyGnome.

Но, вклучително и YouTube и Twitch гледаат на LCS малку напред во однос на врвната гледаност. LCS имаше максимална гледаност на 366.522 гледачи на 26 јануари, додека LEC имаше најголема гледаност од 305.559 на 25 јануари. Ова не вклучува други потоци, статистика според EsportsCharts.

LEC исто така се емитуваше дополнителни 20 часа на Twitch, што може да ја намали врвната гледаност, бидејќи транзициите и помалку време на играта ќе резултира со помал број на гледања.

На Twitch, LCS имаше својот релативно висок преглед од 172.000 на првиот ден од натпреварот на 25 јануари, на кој се сметаше дека владеечкиот Северноамерикански шампион Liquid му падна на ривалот Cloud9. Спротивно на тоа, првиот натпревар на LEC на 24 јануари имаше врвна гледаност од 102.000 кога G2 Esports ги собори MAD Lions.

Највисокиот врв за LEC беше на 25 јануари на Twitch, кон последната половина од натпреварите, во кои беа вклучени и Fnatic со победа над Misfits Gaming, Origen да го совлада Schalke и G2 да го собори SK Gaming. Но, ова е неспоредливо со врвовите на гледаноста на LCS, што се случи еден ден подоцна, потенцијално помеѓу TSM и Immortals, кога Immortals едвај ја совладаа северноамериканската страна по едночасовната игра.

© ESPORTS.MK. Сите права се задржани.

Содржината на оваа објава не смее да се копира, печати, менува или објавува без претходно одобрение од редакцијата на ESPORTS.MK.

Поврзани објави

Следете не

НАЈПОПУЛАРНИ ОБЈАВИ

ПРИЈАТЕЛИ НА ESPORTS.MK