ESPORTS.MK

G2 Esport во полуфинале, победувајќи го Gеn.G со 3: 0

G2 Esport во полуфинале, победувајќи го Gеn.G со 3: 0
октомври 19
16:42 2020

G2 Esports закажа голема пресметка против корејскиот шампион DAMWON со убедлива победа од 3: 0 во четвртфиналето против Gen.G.

Во првиот натпревар, G2, како што се очекуваше, се определи за агресивна постава со фокус на топ лејн, во форма на Camille и Nidalee, како и Twisted Fate на мид лејн за целосна контрола на мапата. Бот лејнот на  Gen.G на почетокот го надигра бот лејнот на G2, што им овозможи да го контролираат областа бот ривер и да ги земат змејовите и со тоа да го намалат притисокот врз Raskal на топ лејнот. Како што напредуваше играта, G2 се движеше многу подобро на мапата, што им донесе две убиства и Барон во 22-та минута, по што G2 се стекна со голема предност. Во следните неколку минути, G2 направи 5-0 ( АС)  двапати, што беше повеќе од доволно за да го заврши првиот натпревар во нивна полза со убедливи резултат 19-4 пред крајот на половина час од натпреварот.

Во вториот натпревар, Gen.G се одлучи за комбинацијата на Camille + Nidalee + Twisted Fate, и ако првиот натпревар беше динамичен, можеме да го кажеме тоа и за вториот, каде што видовме дури 21 убиство во првите 14 минути од играта, што е апсолутен рекорд во борбата за шампионската титула. По четири минутна пауза, G2 продолжува да притиска, Gen.G се обиде да возврати, но многу неуспешно и G2 постојано ја зголемува предноста што во 27-та минута конечно им донесе Барон.

Колку беше немоќен Gen.G најдобро покажува фактот дека дури и кога тие успеаја да однесат две убиства во борба 5 на 3, Caps со Sylas направи тројно убиство и се појави наскоро со 8-0-9, а потоа беше јасно дека мечот во голема мера беше завршен , остануваше само G2 да го срушат Нексусот, што се случи за помалку од две минути подоцна.

Gen.G се држеше малку подобро во третиот натпревар, дури и кога G2 водеше, тие успеаја да го земат Баронот и барем за кратко време се надеваат дека има уште шанса за пресврт, но веќе во следната борба за четвртиот змеј, G2 го освои Dragon Soul buff. Gen.G сепак не се предаваше, но едноставно не можеа да се справат со мајсторите на LEC-лигата кои во 32-та минута го демолираа Нексусот по трет пат и со убедлив триумф го резервираа својот билет за полуфиналето каде ќе ги чека DAMWON Gaming.

© ESPORTS.MK. Сите права се задржани.

Содржината на оваа објава не смее да се копира, печати, менува или објавува без претходно одобрение од редакцијата на ESPORTS.MK.

Поврзани објави

Следете не

НАЈПОПУЛАРНИ ОБЈАВИ