ESPORTS.MK

G2 Esports vs Fnatic: Преглед на најголемото ривалство во Европската League of Legends

G2 Esports vs Fnatic: Преглед на најголемото ривалство во Европската League of Legends
февруари 11
12:31 2021

Само три екипи имаат освоено европски титули во League of Legends од почетокот на професионалната лига пред осум години. Во летото 2014 година, Allianceго освои својот прв и единствен трофеј. Останатите 15 ги освоија G2 Esports или Fnatic.

Тоталната доминација на Европа се смируваше и течеше помеѓу овие два тима уште од моментот кога G2 влета на сцената, во половината на 2010-тата. Другите екипи се приближија, но на крајот од секое финале во плејофот, приказната е скоро секогаш иста: толпата или скандира „G2! G2! G2! “ или „Fnatic! Fnatic! Fnatic! “ додека нивните играчи го креваат трофејот.

Fnatic се обележјето на европскиот пејзаж. Од 2011 година тие се натпреваруваат на врвот, освојувајќи го првото Светско првенство и освојувајќи ги првите три европски титули.

Оригиналниот состав содржеше играчи кои ќе станат едни од најстрашните конкуренти во регионот за многу години. Имињата како Енрике „xPeke“ Чедејо Мартинез, Пол „sOAZ“ Бојер и Бора „YellOwStaR“ Ким сè уште се препознаваат и денес. И, се разбира, воведувањето на Мартин „Rekkles“ Ларсон во 2014 година беше можеби најважната одлука на Fnatic na деценијата. Бот лејнерот брзо стана познат низ целиот свет по својата вештина и ѝ помогна на базата на поддржувачи на Fnatic да порасне на нови височини.

До крајот на 2015 година, Fnatic имаше пет европски титули на своето име, но неколку месеци подоцна ќе започне ривалството што ги дефинираше изминатите пет години. G2 се квалификуваше за она што тогаш беше познато како Серија на шампиони на Европската League of Legends на почетокот на 2016 година и ги шокираше сите со извонредната вештина во играта. Слично како Fnatic пред нив, оригиналната постава беше силна, но Лука „Perkz“ Перковиќ беше нивна ѕвезда и така ќе остане во следните пет години.

Првиот натпревар на G2 против Fnatic се случи во третата недела од Пролетната сезона и ќе го започне најголемото ривалство што некогаш го видела Европа. Fnatic имаше нов тим за 2016 година и G2 ја искористи предноста, бидејќи Perkz ја презеде играта на Corki и заврши со сооднос убиствa / смрт / асистенција од 5/1/4 до падот на Nexus на Fnatic. Актуелниот шампион штотуку беше симнат од дебитантите во рок од 26 минути и луѓето почнаа да ги забележуваат.

Сепак, Fnatic наскоро брзо ќе се одмаздил. Тие беа врвните лица во Европа и тоа го докажаа победувајќи го G2 во фантастичен натпревар кој што одеше напред и назад во шесттата недела. G2 имаше предност од 5000 злато по 36 минути, и го одби нападот врз нивната база. Тие решија да ги бркаат своите противници и да ја завршат играта, но Rekkles имаше други идеи.

Fnatic брзо се сврте, а Rekkles некако успеа да победи во тимската борба и да земе во triple kill со KogMaw против G2 и да го добие асот, помагајќи му на неговиот тим да ја заврши играта еден момент подоцна и покрај тоа што G2 сеуште имаа повеќе злато и убиства. Тоа беше првпат светот да биде третиран на класичен натпревар помеѓу G2 и Fnatic, и за среќа, од тогаш сме имале многу, многу повеќе.

G2 и Fnatic повторно ќе се соочат во полуфиналето од плејофот во пролетта 2016 година, и тоа беше местото каде G2 го започна својот прв период на европска доминација. Тие го совладаа Fnatic со 3: 1, а потоа му го сторија истото на Origen во финалето за да ја освојат својата прва титула – нешто што би го правеле одново и одново во текот на следните две години, додека Fnatic започнува да бледнее.

Европа беше игралиште на G2 во 2016 и 2017 година, бидејќи освоија четири европски титули по ред. Splyce (сега MAD Lions), Unicorns of Love и Misfits сите паднаа пред моќта на G2 во последователни финалиња и се чинеше дека никој нема да може да ги спречи да продолжат да одат напред.

На ред беше знакот за враќање на кралевите. Fnatic земаа голем замав кон крајот на 2017 година благодарение на претставувањето на најновата ѕвезда во лигата, Расмус „Caps“ Винтер. Тој направи толку голем бран, особено во летната сезона, што го заработи прекарот „Baby Faker“. До почетокот на 2018 година, Caps беше решен да докаже дека тој, а не Perkz, беше најдобриот мид лејнер  Европа, а Fnatic конечно стави крај на нивниот пад.

Fnatic беше на врвот на табелата во пролет, со G2 веднаш зад него, откако Fnatic направи двојно повеќе од нив за време на регуларниот дел од сезоната. Тој тек на формата продолжи низ плејофот, со тоа што Fnatic со 3: 0 во големото финале го освои тронот. Тие ќе продолжат да ги добиваат и летните финалиња, одејќи до финалето на Светското првенство на крајот на 2018 година.

За да не биде надминат, G2 ги удвои своите напори во 2019 година. Во сензационален потег, G2 го потпиша Caps од Fnatic да биде нивниот старт на мид лејн, поместувајќи го Perkz на бот лејнот. Сега, ривалството беше пожестоко од кога било, и до крајот на годината стана јасно дека Fnatic и G2 се далеку пред сите во регионот.

Првата неверојатна средба во 2019 година меѓу двојката се случи во деветтата недела  од Пролетната сезона, 48-минутно епско издание кое заврши со победа на Fnatic во избезумена base race. Неколку недели подоцна G2 ја освои својата петта европска титула, а во летото, двата тима ја имаа можеби најголемата серија од натпреварите во плејофот, бидејќи одиграа не една, туку две BO5 кои беа многу блиску.

Влогот беше најголем во 5-от натпревар од големото финале, со титулата првиот носител на Worlds на линијата. Fnatic беше во водство 2-0 д, но навивачите беа почастени со гејм 5 втор пат во една недела, проследена со уште една турбулентна игра.

G2 поведе и го задржа водството, но Fnatic се бореше до самиот крај. G2 беа во предност со 8к злато повеќе од 10 минути, но сепак некако Fnatic остана во игра, добиваше шанси и победуваше во тимските борби, пред конечно G2 да најде отвор по 35 минути игра. Во двете серии, Fnatic и G2 се убија точно 321 пати, а нивното крваво ривалство продолжи и понатаму.

Со Rekkles сега во тимот на G2, G2 се стреми кон врвот. 2020 година беше повторно G2 година, и не само на Summoner’s Rift. Тие освоија уште две европски титули за да се заокружат на вкупно осум, соборувајќи го рекордот на Fnatic од седум, и тоа го направија совладувајќи го Fnatic во двете финалиња на плејофот. И тогаш на крајот на годината, можеби најголемиот удар од сите, G2  ја купи другата ѕвезда на Fnatic, Rekkles стана почетен бот ланер на G2 за 2021 година, сега кога Perkz замина во Cloud9.

Додека Fnatic гледа да се обнови во 2021 година, знаците упатуваат на G2 заедно со Rekkles сè уште е најдоминантниот тим. Додека Fnatic се обидува да се стабилизира и да го најде својот чекор во Пролетната сезона, во моментов се наоѓа на петтото место со само две победи, G2 е на второто место, со само еден пораз досега.

Но, ништо не е сеуште решено. Новите играчи на Fnatic, Јасин “Nisqy” Динчер и Елиас “Upset” Лип, се двајцата врвни играчи и ќе сакаат да се прослават во еден од најдобрите европски тимови. И со пет натпревари зад себе, овој нов состав на Fnatic сигурно ќе научи како можат да се надополнува меѓусебе за да формира една кохезивна, моќна единица.

Има цело богатство од интересни приказни кои веќе започнаа да се појавуваат во LEC оваа година, но сите погледи ќе бидат свртени кон Fnatic и G2 за да се види каде понатаму ќе оди нивното ривалство.

 

 

© ESPORTS.MK. Сите права се задржани.

Содржината на оваа објава не смее да се копира, печати, менува или објавува без претходно одобрение од редакцијата на ESPORTS.MK.

Поврзани објави

Следете не

НАЈПОПУЛАРНИ ОБЈАВИ

ПРИЈАТЕЛИ НА ESPORTS.MK