ESPORTS.MK

Fnatic го симна Origen во првото коло од LEC пролетниот плеј-оф за 2020 година

Fnatic го симна Origen во првото коло од LEC пролетниот плеј-оф за 2020 година
април 04
23:29 2020

И покрај тоа што претрпеа неколку стравувања во натпреварите три и четири, Fnatic конечно се заклучи на самото место во второто коло од победата со решавачката победа од 3: 1 серија над Origen во 2020-та пролетниот плеј-оф на League of Legends на eвропското првенство.

Origen и Fnatic дата тимови седеа во близина на врвот на редовната сезонска позиција за поголемиот дел од лигата. Секој тим покажа конзистентност со својата игра, а секој список има големи предности што не можат да се совпаѓаат со остатокот од лигата. За глава до глава, Origen го победи Fnatic во првата недела, но табелите се сменаја во петтата недела.

Првите два натпревари од серијата не беа блиски меѓу двата врвни европски тима, со тоа што Fnatic користи супериорно подготвување, па дури и подобри вештини за макро и тимско борење за да го надмине Origen. И двата натпревара траеја 28 минути и ги натера луѓето да мислат дека е во тек мирување од 3: 0.

За среќа, Origen направи серија од него со посилен учинок во третата игра. Натпреварот се одолговлекува, при што Fnatic ги отежнуваше работите со притискање во странични ленти и заканувајќи се на backdoor. Четвртиот и последен натпревар скоро му припадна на Origen, но еден погодок на „Офсет“ го потпиша договорот и му донесе победа на Fnatic.

Origen не можеше да напредува доволно далеку со водство и сепак играше пасивно со големи предности. Во меѓувреме, на Fnatic им требаше само една единствена грешка за да ја достигнат победата. Разликата помеѓу тимовите покажа во тоа колку брзо Fnatic скокна на лошите страни на нивните противници, додека Origen им даде време на своите противници да се соберат.

Fnatic има уште многу работа да направат доколку сакаат да го симнат MAD Lions во втората рунда од плеј-офот. Огнениот, млад список на MAD Lions успеа да го победи G2 Esports, па Rekkles и компанијата ќе имаат полни раце наредниот викенд.

Сепак, пред тоа, фатете го последниот натпревар од првото коло меѓу Misfits Gaming и Rogue во недела, 5 април од 10 часот.

© ESPORTS.MK. Сите права се задржани.

Содржината на оваа објава не смее да се копира, печати, менува или објавува без претходно одобрение од редакцијата на ESPORTS.MK.

Поврзани објави

Следете не

НАЈПОПУЛАРНИ ОБЈАВИ

ПРИЈАТЕЛИ НА ESPORTS.MK