ESPORTS.MK

FC Schalke 04, наводно, ја продава франшизата во LEC за 36 милиони долари

FC Schalke 04, наводно, ја продава франшизата во LEC за 36 милиони долари
јуни 22
16:06 2021

Само пред неколку дена се потврди дека FC Schalke 04 ќе се повлече од LEC и ќе го продаде своето место пред сезоната во 2022 година.

Гласините дека FC Schalke 04 го продава своето место лебдат веќе со месеци, но конечно изгледа како официјалното пренесување на франшизата да се приближува. Според неодамнешниот извештај на „Esportmaniacos“, германскиот фудбалски клуб води разговори со тимот BDS за продажба на местото за неверојатни 30 милиони евра или приближно 36 милиони долари. Ова е значително повеќе од 20 милиони евра за кои се шпекулираше на почетокот на годината, потврдувајќи дека организациите се подготвени да платат големи долари за место во LEC.

Ако извештаите се точни, Тимот BDS најверојатно ќе влезе во LEC за прв пат во 2022 година откако се натпреваруваше во француската LFL само неколку сплита. Екипата BDS го имаше своето деби во LFL во пролетниот сплит во 2021 година, каде швајцарската организација успеа да го обезбеди четвртото место. Во тековниот летен сплит, тимот на BDS имаше лош почеток, но се обидува да се врати и да се натпреварува за трофејот со својот одличен тим.

Во зависност од условите на зделката, Тимот BDS може да додаде дел или целиот сегашен тим на Schalke 04. Тековниот список на Schalke 04 има имиња како Sergen “Broken Blade” Çelik, Dino “LIMIT” Tot, и Erberk “Gilius” Demir, кои се сите солидни таленти. Исто така е можно тимот BDS да бара и на друго место и потенцијално да изгради нов тим на суперѕвезди. Ако гласините се точни, на тимот на BDS не му недостасуваат пари и потенцијално може експлозивно да влезе во LEC наредната година.

 

© ESPORTS.MK. Сите права се задржани.

Содржината на оваа објава не смее да се копира, печати, менува или објавува без претходно одобрение од редакцијата на ESPORTS.MK.

Поврзани објави

Следете не

НАЈПОПУЛАРНИ ОБЈАВИ