ESPORTS.MK

Cloud9 ја одржува во живот надежта за напредување на турнирот со доминантна победа против RNG во 2021 MSI rumble фазата

Cloud9 ја одржува во живот надежта за напредување на турнирот со доминантна победа против RNG во 2021 MSI rumble фазата
мај 18
15:32 2021

Ако сте обожавател на Северноамериканската League of Legends и гледате MSI, знаете дека работите не изгледаа одлично за Cloud9 во rumble фаза на MSI во 2021 година. Но, има трошка надеж откако тимот го победи LPL’s Royal Never Give Up во одлучувачки 30-минутен натпревар.

Започнувајќи го денот, шансите на C9 да освојат пласман во нокаут-фаза се намалуваа. Тимот имаше само една победа преку шест натпревари, откако загуби од секој тим, освен Pentanet.GG. Како резултат на тоа, тие мораат да победат скоро на сите преостанати натпревари за да успеат да се пласираат во следната фаза на турнирот. Од друга страна, RNG веќе заклучи место во нокаут фазата.

Еден играч кој беше под лупа во MSI е младиот џунглер на C9, Blaber, кој направи неколку ужасни грешки на овој турнир. Но, се чинеше дека е решен да им докаже на сите кои се сомневаат. Тој помогна да се обезбедат три рани убиства за неговиот тим со неколку совршени иницијации со Volibear. Оттогаш, C9 донесе одлични одлуки и тоа им помогна да го водат темпото на натпреварот да и да бидат поуспешни во тимски борби од RNG.

Дебитантскиот топ ланер на C9, Fudge, имаше уште еден извонреден перформанс на Lee Sin, поставувајќи повеќе убиства за неговиот тим, па дури и наоѓајќи спектакуларен flash-kick на RNG’s ADC GALA за да ја победи тимската борба. 18-годишникот беше еден од најконзистентните играчи во тимот и тој се покажа на феноменален начин за време на неговиот прв настап во MSI.

Со оваа победа, уште еднаш се разбудија надежите и соништата на C9 за добар пласман на MSI. Доколку претставниците на Северна Америка продолжат да победуваат во игрите, тие би можеле да завршат со финална пресметка против MAD Lions за последното место во нокаут фазата.

© ESPORTS.MK. Сите права се задржани.

Содржината на оваа објава не смее да се копира, печати, менува или објавува без претходно одобрение од редакцијата на ESPORTS.MK.

Поврзани објави

Следете не

НАЈПОПУЛАРНИ ОБЈАВИ